nd.gov - The Official Portal for North Dakota State Government
North Dakota: Legendary. Follow the trail of legends
Former Attorneys General
(from North Dakota Blue Book)


Originally a two-year term, the office became a four-year term with adoption of a constitutional amendment in June 1964 (Article V,  Section 12). As a result of legislative changes, the Attorney General served a one-time two year term beginning in 2005. In 2007 and thereafter the term of office is four years.

  • Wayne Stenehjem
    • Elected 2000; re-elected 2004; re-elected 2006; re-elected 2010
R
2001-present
  • Mary Kathryn "Heidi" Heitkamp
    • Elected 1992, 1996; did not seek re-election 2000
D
1993-2000
  • Nicholas Spaeth
    • Elected 1984, 1988; did not seek re-election 1992
D
1985-1992
  • Robert Wefald
    • Elected 1980; defeated for re-election 1984
R
1981-1984
  • Allen I. Olson
    • Elected 1972, 1976; did not seek re-election 1980
R
1973-1980
  • Helgi Johanneson
    • Elected 1962, 1964, 1968; did not seek re-election 1972
R
1963-1972
  • Leslie R. Burgum
    • Elected 1954, 1956, 1960; did not seek re-election 1962
R
1955-1962
  • Paul Benson
    • Appointed May 15, 1954, to fill Elmo T. Christianson's term
R
1954-1954
  • Elmo T. Christianson
    • Elected 1950, 1952; resigned May 5, 1954
R
1951-1954
  • Wallace E. Warner
    • Elected 1948; did not seek re-election 1950
R
1949-1950
  • P.O. Sathre
    • Appointed September 1, 1948, to fill Nels G. Johnson's term
R
1948-1948
  • Nels G. Johnson
    • Elected 1944, 1946; defeated in June 1948 Republican primary; resigned September 1, 1948
R
1945-1948
  • Alvin C. Strutz
    • Appointed December 7, 1937, to fill P.O. Sathre's term; elected 1938, 1940; did not seek re-election 1944
R
1937-1944
  • P.O. Sathre
    • Appointed November 1, 1933, to fill Arthur Gronna's term; elected 1934, 1936; resigned December 6, 1937
R
1933-1937
  • Arthur J. Gronna
    • Elected 1932; resigned November 1, 1933
R
1933-1933
  • James Morris
    • Elected 1928, 1930; defeated in June 1932 Republican primary
R
1929-1932
  • George F. Shafer
    • Elected 1922, 1924, 1926; did not seek re-election 1928
R
1923-1928
  • Sveinbjorn Johnson
    • Elected October 28, 1921; did not seek re-election 1922
R
1921-1922
  • William Lembke
    • Elected 1920; recalled October 28, 1921
R
1921-1921
  • William Langer
    • Elected 1916, 1918; did not seek re-election 1920
R
1917-1920
  • Henry Linde
    • Elected 1914; defeated in June 1916 Republican primary
R
1915-1916
  • Andrew Miller
    • Elected 1908, 1910, 1912; did not seek re-election 1914
R
1909-1914
  • Thomas F. McCue
    • Elected 1906; defeated in June 1908 Republican primary
R
1907-1908
  • Carl N. Frich
    • Elected 1902, 1904; did not seek re-election 1906
R
1903-1906
  • Oliver D. Comstock
    • Elected 1900; defeated for re-nomination in 1902 Republican convention
R
1901-1902
  • John F. Cowan
    • Elected 1894, 1896, 1898; did not seek re-election 1900
R
1895-1900
  • William H. Standish
    • Elected 1892; defeated in November 1894 general election
D-I
1893-1894
  • Clarence A.M. Spencer
    • Elected 1890; did not seek re-election 1892
R
1891-1892
  • George F. Goodwin
    • Elected 1889; defeated for re-nomination in 1890 Republican convention
R
1889-1890